Zyskaj ochronę przed
zagrożeniami Petya
i WannaCry

Nie ryzykuj utraty rodzinnych zdjęć, filmów czy dokumentów.
ESET Internet Security blokuje m.in. zagrożenie Petya
i WannaCry oraz ich warianty.

Co to jest ransomware Petya?

W dniu 27 czerwca 2017 r. atak z wykorzystaniem zagrożenia znanym jako Petya (wykrywanym przez ESET jako Win32/Diskcoder.C Trojan) uderzył w firmy i instytucje na całym świecie, w szczególności na Ukrainie.

W ataku cyberprzestępcy wykorzystali sprawdzoną metodę i program M.E.Doc. Dzięki temu błyskawicznie i dyskretnie dotarli do olbrzymiej grupy ukraińskich celów niszcząc dane konkretnych organizacji.

Co to jest ransomware WannaCry?

12 maja 2017 roku, ransomware WannaCry (wykrywany przez ESET jako Win32/Filecoder.WannaCryptor.D) błyskawicznie rozprzestrzenił się po całym globie.

Zaraz po przedostaniu się na komputery użytkowników WannaCry szyfrował wszystkie pliki zapisane na dyskach, blokując tym samym do nich dostęp. Za odszyfrowanie zbiorów WannaCry żądał okupu w kryptowalucie Bitcoin.

Koszt zdjęcia blokady (odszyfrowania plików) wzrastał, wraz z upływającym czasem. Jeśli użytkownik nie wpłacił okupu do zdefiniowanej daty, możliwość odzyskania dostępu do plików przepadała bezpowrotnie.

Dlaczego potrzebujesz ochrony przed ransomware?

W 2016 roku Amerykański Departament Sprawiedliwości ujawnił, że tamtejszy odpowiednik CERTu od 2005 roku otrzymał niemal 7700 oficjalnych skarg, dotyczących ataków ransomware, które wyrządziły szkody szacowane na kwotę 57,6 miliona dolarów. Szacunkowe szkody uwzględniały koszty zażegnania skutków ataków, koszty utraconych danych oraz opłaty wymuszane przez ransomware, zwykle od 200 do 10 000 dolarów (według szacunków FBI). Tylko w 2015 roku ofiary zagrożeń ransomware utraciły niemal 24 miliony dolarów w 2500 zarejestrowanych spraw.

 

Sprawdź swój system

Eksperci z firmy ESET przygotowali specjalne bezpłatne narzędzie EthernalBlue Vulnerability Checker pozwalające sprawdzić, czy system Windows posiada stosowne poprawki, czyniące go odpornym na ataki
z wykorzystaniem ransomware’u WannaCry.

Aby sprawdzić swój system, należy pobrać narzędzie, a następnie otworzyć pobrany plik. Po jego uruchomieniu użytkownik otrzymuje informację czy system Windows został odpowiednio zaktualizowany.

Pobierz EthernalBlue Vulnerability Checker

 

Jak ESET zabezpiecza przed ransomware?

ESET

Ochrona przed oprogramowaniem
wymuszającym okup


Funkcja w aplikacjach ESET, która łączy kilka funkcjonalności zabezpieczeń ESET, znacząco podnosząc skuteczność zapobiegania, wykrywania i blokowania zagrożeń, które mogłyby zablokować dostęp do danych użytkownika.

ESET

Ochrona przed atakami
z sieci


Funkcja rozbudowująca skuteczność firewalla, automatycznie zabezpiecza komputer przed groźnym ruchem sieciowym, blokując zagrożenia na podstawie znanych wzorców niebezpiecznych aktywności sieciowych.

ESET

System wczesnego ostrzegania
ESET Live Grid


Działający w oparciu o chmurę system analizy i oceny reputacji plików, pozwalający na błyskawiczną analizę podejrzanych plików i w przypadku potwierdzenia zagrożenia, natychmiastowe rozesłanie stosownego ostrzeżenia do wszystkich programów ESET na całym świecie.

Dowiedz się więcej

ESET NOD32 Antivirus

BUDOWANE PRZEZ EKSPERTÓW

Analitycy zagrożeń oraz programiści z centrali firmy ESET w Bratysławie (na Słowacji) oraz biura badawczo-rozwojowego ESET w Krakowie (jednego z kilku tego typu ośrodków na świecie) dokładają wszelkich starań, by rozwiązania ESET nie tylko zapewniały skuteczną ochronę przed zagrożeniami, ale także aby działały niezauważenie dla użytkownika.

Dowiedz się więcej na temat firmy ESET
Poznaj biuro badawczo-rozwojowe firmy ESET w Krakowie

ESET Internet Security

ESET Internet Security

Wszechstronna ochrona podczas codziennego korzystania z sieci. Łączy w sobie niezawodne wykrywanie zagrożeń z szybkim działaniem i utrzymaniem niezmienionej wydajności komputera.

Więcej  Przetestuj za darmo  Kup teraz

Korzystasz z rozwiązań dla firm?
Sprawdź jak ESET chroni przedsiębiorstwa
przed ransomware?

Więcej

ESET Internet Security
Wybierz produkt Zobacz
Newsletter Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje o naszych produktach podaj swój adres e-mail