Porady i wskazówkiBądź na bieżąco z zagrożeniami

Bezpieczeństwo twojego komputera zależy również od Ciebie!

Sprawdź co grozi Ci w Internecie

Hakerzy i autorzy złośliwego oprogramowania korzystają z luk w Twoim systemie operacyjnym, aplikacjach zainstalowanych na Twoim komputerze, przeglądarkach internetowych i odtwarzaczach multimedialnych. Dzięki nim mogą wkroczyć w Twój prywatny wirtualny świat. Stosowane przez nich coraz bardziej wyszukane techniki sprawiają, że trudno zabezpieczyć się przed wszystkimi zagrożeniami obecnymi w Internecie. Na szczęście możesz liczyć na pomoc ESET.

Nasza zaawansowana technologia skanowania jest nieustannie aktualizowana, tak abyś zawsze mógł skutecznie chronić swoją cyfrową tożsamość, zwłaszcza jeśli chodzi o wrażliwe dane przechowywane na Twoim komputerze. Atak cyberprzestępcy na Twoją prywatność może mieć najróżniejsze konsekwencje – od znacznego zwolnienia pracy komputera po kradzież tożsamości. Nie pozwól na to.

Zagrożenia rozsyłane przez e-mail

Autorzy wirusów wykorzystują wiele technik, by zdobyć nasze zaufanie. Znanym sposobem jest wykorzystywanie wiadomości spamowych. Spam obejmuje niechciane reklamy i fałszywe wiadomości, które mają wyglądać na tyle wiarygodnie, aby nieświadomy niczego użytkownik ściągnął złośliwy program. Autorzy spamu łatwo zdobywają adresy mailowe nowych ofiar. Im dłużej używasz konkretnego adresu, tym większe prawdopodobieństwo, że trafi on do bazy spamerów. Przekonaj się, jak może Ci pomóc moduł antyspamowy ESET Smart Security.

Niezależnie od tego, czy zagrożenia takie rozprzestrzeniają się za pomocą wiadomości e-mail czy też w inny sposób, często ich celem jest zdobycie naszych prywatnych danych. Proste środki bezpieczeństwa, takie jak nieklikanie w nieznane linki otrzymane w mailu, mogą znacznie zmniejszyć ryzyko infekcji. Poniżej znajdziesz jeszcze kilka wskazówek, jak zwiększyć poziom bezpieczeństwa swojego komputera:

 • Jeśli to możliwe, nie publikuj swojego adresu e-mail w Internecie.
 • Swój adres e-mail podawaj jedynie zaufanym osobom.
 • Nie odpowiadaj na wiadomości spamowe, które trafiają do Twojej skrzynki odbiorczej.
 • Zachowaj ostrożność wypełniając w sieci różne formularze i kwestionariusze.
 • Szczególnie należy uważać na pola takie jak „Tak, chcę otrzymywać informacje na temat… na swoją skrzynkę mailową.”
 • Naucz się rozpoznawać spam i poznaj więcej strategii sugerowanych przez ESET, by zminimalizować ryzyko ataku złośliwego programu.

Socjotechnika

Hakerzy stosujący socjotechnikę stawiają sobie za cel przekonanie Cię, byś podał im informacje, które dadzą im pełny dostęp do Twojego komputera i jego zasobów. Stosowane przez nich metody mogą przyjmować formę witryn internetowych, które wyglądają jak strony istniejących instytucji finansowych. Bardzo często proszą o podanie danych dostępu do bankowości elektronicznej. Uważać należy również na linki, które wyglądają na prawdziwe, ale w rzeczywistości przekierowują użytkownika na strony zainfekowane złośliwymi programami.

Przykładem zastosowania socjotechniki jest phishing. Są to wiadomości e-mail, które mają przekonać użytkowników do ujawnienia danych ich kart kredytowych, kont bankowych i innych danych prywatnych. Przestępcy wysyłają wiadomości, które wyglądają, jakby nadawcą było zaufane źródło, a tak naprawdę kierują użytkownika do fałszywej strony internetowej. Strona taka wiernie imituje faktyczną instytucję i prosi ofiarę o podanie danych potrzebnych do logowania.

ESET Smart Security wykrywa takie zagrożenia i sprawia, że jesteś bezpieczny.

Aby wzmocnić zabezpieczenie swojego komputera, skorzystaj z poniższych rad:

 • Nie ufaj wiadomościom od nieznanych nadawców – używaj sprawdzonego programu antywirusowego i skanuj wszystkie załączniki przed ich otwarciem lub zapisaniem.
 • Jeśli otrzymasz maila bądź odbierzesz telefon, na który nie czekasz, nie podawaj żadnych ważnych prywatnych informacji przed weryfikacją autentyczności nadawcy.
 • Pamiętaj, że większość instytucji finansowych nie prosi o ważne dane przez e-mail.

Dbaj o aktualizacje

Upewnij się, czy zainstalowałeś najnowsze aktualizacje eliminujące luki bezpieczeństwa w Twoim systemie operacyjnym i aplikacjach, których używasz. Działaj zapobiegawczo i zwiększaj w ten sposób poziom swojego bezpieczeństwa w sieci.

 • Jeśli korzystasz z Microsoft® Windows™, skorzystaj z usługi Microsoft Windows Update. W menu Start wybierz „Panel sterowania”, a następnie „System”. Kliknij na zakładkę „Aktualizacje automatyczne” i sprawdź, czy aktualizacje automatyczne są włączone.
 • Jeśli korzystasz z Mac® OS X, w menu Apple wybierz „Preferencje systemowe”, a następnie „Aktualizacja oprogramowania”. Okienko aktualizacji oprogramowania pozwala na ustalenie automatycznego sprawdzania dostępnych aktualizacji. Domyślnie ich dostępność jest weryfikowana raz w tygodniu. Mac OS X v10.5 i wersje późniejsze umożliwiają ustawienie ściągania ważnych aktualizacji oprogramowania automatycznie.
 • Niezmiernie ważne jest, aby Twoja przeglądarka internetowa również była regularnie aktualizowana, gdyż jest to medium najczęściej wykorzystywane do rozsyłania zagrożeń i przeprowadzania ataków na komputery.

Zagrożenia personalizowane

Niezależnie od tego, czy docierają do Ciebie przez e-mail czy inną drogą, tego typu zagrożenia, często bazujące na wrażliwych danych prywatnych, można zatrzymać dzięki połączeniu czujności użytkownika i technologii. Bezpieczne nawyki przy odczytywaniu wiadomości i nieklikanie na nieznane linki może znacząco zmniejszyć stopień rozprzestrzeniania się danego złośliwego programu.

Wybierz produkt Zobacz
Newsletter Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje o naszych produktach podaj swój adres e-mail